Szef finansuje wynagrodzenie przypadające za czas choroby
Za czas niezdolności do pracy pracownik może otrzymać wynagrodzenie lub zasiłek. Na rodzaj świadczenia wpływa długość choroby. Właściwa wypłata może być problematyczna, gdy absencja przypada na przełomie roku
Okres wypłaty zasiłku chorobowego, łącznie z wynagrodzeniem za czas choroby, zwany okresem zasiłkowym, wynosi 182 dni. W przypadku zachorowania na gruźlicę bądź w czasie ciąży wydłuża się on do 270 dni. Nie jest to okres przypisany do danego roku kalendarzowego.
Do okresu 182 czy 270 dni wlicza się nie tylko bezpośrednio następujące po sobie okresy niezdolności do pracy spowodowane chorobą, lecz i takie, między którymi mogą być przerwy nieprzekraczające 60 dni. Przepisy nie stanowią, że okres zasiłkowy przysługuje tylko w danym roku kalendarzowym.
Wynagrodzenie lub zasiłek
Pracownik ma 45 lat. Przebywał na zwolnieniu lekarskim bez przerwy przez trzy ostatnie miesiące 2009 roku i jego niezdolność do pracy trwała jeszcze w tym roku. Czy od 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta