Kandydat nie może głosować
Czy uchwała w sprawie wyboru przewodniczącego rady gminy, w której przyjęciu brał udział kandydat na to stanowisko, jest ważna? Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego – nie
Sąd uznał, że tak podjęta uchwała narusza art. 25a ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.). Przepis ten został wprowadzony do u.s.g. 30 maja 2001 roku przez art. 1 pkt 29 ustawy z 11 kwietnia 2001 r. (DzU nr 45 poz. 497) jako rozwiązanie o znaczeniu antykorupcyjnym.
Jest to przepis szczególny w stosunku do art. 24 tej ustawy. Jego celem jest wprowadzenie gwarancji mających zapewnić uczciwe sprawowanie przez radnego mandatu i wykluczenie wykorzystania go nie tylko dla własnych korzyści.
Zabezpiecza przed naciskami ze strony organów samorządu terytorialnego z jednej strony, zaś z drugiej uniemożliwia czerpanie korzyści ze sprawowanego mandatu. Stanowi on, że radny nie może brać udziału w głosowaniu w radzie ani w komisji, jeżeli dotyczy ono jego interesu prawnego.
Stan faktyczny sprawy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z 29 lipca 2009 r. (II SA/Rz 444/09) oddalił skargę rady gminy Fredropol na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podkarpackiego z 28 kwietnia 2009 r., nr NKII.0911-55/09 w przedmiocie wyboru przewodniczącego rady gminy.
W uzasadnieniu sąd uznał, że stan faktyczny sprawy jest bezsporny i sprowadza się do stwierdzenia, że rada gminy w Fredropolu 20 marca 2009 r. podjęła uchwałę nr XXXI/204/2009 w sprawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta