Z konstytucją w kieszeni
Z konstytucją w kieszeni
Dokończenie 15
Jak długo powstawała nowa konstytucja Rosji.
Napisano ją bardzo szybko -- w ciągu dwóch miesięcy. I dlatego jest dobra.
A co do kompetencji: nasz SK, w odróżnieniu od waszego, nie formułuje powszechnie obowiązujących wykładni ustaw. Tym zajmują się u nas sądy lub ci, którzy przepisy wydają. Nie zajmujemy się też kontrolą partii politycznych. Sprawdzamy natomiast (czego nie czyni polski TK) zgodność z konstytucją umów międzynarodowych przed ich ratyfikacją. I mamy skargę konstytucyjną, nazywaną u nas indywidualną skargą, której w Polsce jeszcze nie ma.
Ponieważ ma być w nowej konstytucji, pomówmy o niej chwilę. Kto i jak z niej korzysta? Czy wielu obywateli decyduje się na tę drogę upominania się o prawa i wolności obywatelskie?
Uważam przede wszystkim, że skarga konstytucyjna nie powinna być podstawowym sposobem obrony praw obywateli. Zadanie ich ochrony spoczywa głównie na sądach powszechnych; powinien to czynić rzecznik praw obywatelskich. Do SK obywatel tylko wtedy powinien się zwracać, gdy uważa, że jego prawa narusza źle sformułowana ustawa, anie wtedy, gdy ma konflikt z sąsiadem czy przełożonym w pracy.
Do SK napływa bardzo wiele skarg indywidualnych. Są też różnego typu oświadczenia. W ciągu pierwszych miesięcy tego roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta