Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec snu o dinozaurach

10 czerwca 1996 | Nauka i Technika | ZW

W następnym stuleciu obok słoni iżyraf w ogrodach zoologicznych mają pojawić się zaginione rośliny i dawno wymarłe zwierzęta

Koniec snu o dinozaurach

Po dwóch latach od głośnej premiery filmu Stevena Spielberga pt. "Jurassic Park" uczeni znowu zaczęli dyskutować, czy możliwe jest ożywienie dinozaurów dzięki wydobyciu z resztek ich tkanek jakiegoś fragmentu DNA tych gadów. Jak na razie, jedno udało się wyjaśnić: zachowane pozostałości szkieletu zwierząt, wciąż odkrywane w różnych zakątkach naszego globu, zupełnie się do tego nie nadają. "Zapomnijmy, że kiedykolwiek będzie możliwe wydobycie z kości dinozaurów kawałka ich DNA" -- napisał "New Scientist".

Do takie wniosku skłaniają badania, jakie przeprowadził Jeffrey Bada z La Jolla w Kalifornii wspólnie m. in. z prof. Svante Pääbo z Uniwersytetu Monachijskiego, znanym tropicielem zamierzchłych śladów DNA. Kłopot polega na tym, że w trakcie prac przy powieleniu wydobytego fragmentu DNA, łatwo jest zanieczyścić próbkę i przy okazji powielić także materiał genetyczny z czasów współczesnych, np. jakiegoś drobnoustroju.

Niedorzeczny pomysł

Niestety okazuje się, że DNA w takich tkankach jak kości, narażonych na działanie wielu czynników środowiskowych, ulegają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 775

Spis treści

Nieruchomości, budownictwo

Zamów abonament