Koniec snu o dinozaurach
W następnym stuleciu obok słoni iżyraf w ogrodach zoologicznych mają pojawić się zaginione rośliny i dawno wymarłe zwierzęta
Koniec snu o dinozaurach
Po dwóch latach od głośnej premiery filmu Stevena Spielberga pt. "Jurassic Park" uczeni znowu zaczęli dyskutować, czy możliwe jest ożywienie dinozaurów dzięki wydobyciu z resztek ich tkanek jakiegoś fragmentu DNA tych gadów. Jak na razie, jedno udało się wyjaśnić: zachowane pozostałości szkieletu zwierząt, wciąż odkrywane w różnych zakątkach naszego globu, zupełnie się do tego nie nadają. "Zapomnijmy, że kiedykolwiek będzie możliwe wydobycie z kości dinozaurów kawałka ich DNA" -- napisał "New Scientist".
Do takie wniosku skłaniają badania, jakie przeprowadził Jeffrey Bada z La Jolla w Kalifornii wspólnie m. in. z prof. Svante Pääbo z Uniwersytetu Monachijskiego, znanym tropicielem zamierzchłych śladów DNA. Kłopot polega na tym, że w trakcie prac przy powieleniu wydobytego fragmentu DNA, łatwo jest zanieczyścić próbkę i przy okazji powielić także materiał genetyczny z czasów współczesnych, np. jakiegoś drobnoustroju.
Niedorzeczny pomysł
Niestety okazuje się, że DNA w takich tkankach jak kości, narażonych na działanie wielu czynników środowiskowych, ulegają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta