Bez znieczulenia dla monopolistów
Dostosowanie Polski do Unii Europejskiej
Bez znieczulenia dla monopolistów
Jaka polityka makroekonomiczna będzie służyć najlepiej maksymalizacji korzyści w zakresie długookresowego wzrostu gospodarczego Polski? -- na to pytanie próbuje odpowiedzieć Witold M. Orłowski w publikacji Głównego Urzędu Statystycznego "Droga do Europy -- makroekonomia wstępowania do Unii Europejskiej". Autor przyznaje, że niektóre wnioski z tej publikacji mogą budzić zdziwienie, ponieważ stoją w wyraźnej sprzeczności z upowszechnionymi -- choć nie sprawdzonymi -- opiniami, np. że choć w pewnej skali transfery rozwojowe (tzw. cohesion funds) z UE mogą stanowić cenną pomoc w finansowaniu niezbędnych inwestycji infrastrukturalnych, to jednak nie leży w interesie Polski maksymalizacja ich wielkości. Polska -- zdaniem autora -- powinna w negocjacjach starać się o zapewnienie optymalnej, a nie maksymalnej ich skali. Uzasadnienie swych wniosków W. Orłowski znajduje analizując przepływ funduszy strukturalnych dla biedniejszych krajów, które przyłączały się do Unii Europejskiej -- Grecji i Irlandii oraz Hiszpanii I Portugalii.
Deficyt w handlu to nie nieszczęście
Inny wniosek to ten, że pogłębiony deficyt handlowy, który Polska odnotuje w procesie integracji, nie jest wcale wynikiem mitycznej "niesymetrycznej kreacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta