Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konstytucja penitencjarna

17 czerwca 1996 | Prawo | RA

Konstytucja penitencjarna

Rozmowa z dr. Sławomirem M. Redo z Wydziału Zapobiegania Przestępczości i Wymiaru Sprawiedliwości Karnej ONZ

Jakie jest miejsce wydziału w strukturze organów ONZ, czym się zajmuje?

Wydział, którego siedzibą była wcześniej Genewa i Nowy Jork, a od 1979 r. Wiedeń, jest częścią Sekretariatu Narodów Zjednoczonych i z upoważnienia Zgromadzenia Ogólnego NZ i innych ciał międzyrządowych, np. Rady Gospodarczo-Społecznej, przygotowuje m. in. zalecenia związane ze zwalczaniem przestępczości i postępowaniem z więźniami. Mają one charakter normatywny i techniczny, tzn. szkoleń pracowników wymiaru sprawiedliwości oraz publikacji poradników i podręczników.

Dużo sformułował takich zaleceń?

W ciągu blisko pięćdziesięciu lat swojego istnienia w ramach ONZ wydział wypracował około czerdziestu aktów prawa międzynarodowego, m. in. dotyczących postępowania funkcjonariuszy organów ścigania, szczegółowych zasad użycia broni palnej, niezawisłości sędziowskiej. Dużą wagę przywiązuje się do wdrażania tych norm i standardów do praktyki ścigania w krajach członkowskich ONZ. Do najbardziej znanych należą Reguły Minimalne Postępowania z Więźniami, uchwalone w 1955 r. w Genewie na Pierwszym Kongresie ONZ w sprawie zapobiegania przestępczości.

Na ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 781

Spis treści
Zamów abonament