Reforma pomocy społecznej
Reforma pomocy społecznej
Jolanta Kroner
Dzięki przyspieszeniu w ostatniej fazie prac nad projektem nowelizacji ustawy o pomocy społecznej Sejm zdołał ją uchwalić 14 czerwca br. Ustawa ta jest początkiem zmian, jakie mają być wprowadzone w systemie zabezpieczenia społecznego i dotyczy jednego z sześciu obszarów planowanej reformy. Po uzyskaniu akceptacji Senatu, podpisu prezydenta i upływie 30 dni od jej opublikowania w Dzienniku Ustaw -- stanie się obowiązującym prawem.
Kilka jej przepisów powinno jednak wejść wżycie 1 września 1996 r. , akilka innych -- dopiero 1 stycznia 1998 r. Właśnie konieczność wprowadzenia w życie nowych zasad już 1 września br. spowodowała przyspieszenie prac nad nowelizacją ustawy, która stanowi podstawę udzielania pomocy, jak się ocenia, co piątej polskiej rodzinie.
Pomoc społeczną organizują organa administracji rządowej i samorządowej. Nowa ustawa porządkuje zakres obowiązków, jakie z tego powodu spadają zarówno na wojewodę, reprezentanta rządu w terenie, jak i gminę. Mówi również, że władze te współpracują w tym dziele na zasadach partnerskich z organizacjami społecznymi, kościołami, związkami wyznaniowymi, fundacjami, stowarzyszeniami, pracodawcami oraz osobami fizycznymi i prawnymi.
Co spadło na wojewodę. .. .
Zadaniem wojewody jest sporządzanie bilansu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta