Urzędnicy czterech kategorii
Służba Cywilna
Urzędnicy czterech kategorii
Żaneta Semprich
Służba Cywilna ma wykonywać zadania państwa fachowo, rzetelnie, bezstronnie i neutralnie politycznie. Jej korpus stworzą urzędnicy zatrudnieni na podstawie uchwalonej wczoraj przez Sejm ustawy, tzn. mianowani w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej. Wykaz stanowisk w Służbie Cywilnej (w skrócie: SC) określi premier w rozporządzeniu.
Miejscem pracy urzędników korpusu SC będą urzędy administracji rządowej lub inne, jeżeli stanowiłyby tak odrębne przepisy, a pracodawcą -- państwo.
Do SC może wstąpić tylko obywatel polski, korzystający z pełni praw publicznych, nie karany za przestępstwo popełnione z winy umyślnej, charakteryzujący się kwalifikacjami i predyspozycjami niezbędnymi do tego typu służby, o "nieskazitelnym charakterze". O zatrudnienie może ubiegać się każdy, kto spełnia wymagania określone wtej ustawie -- głosi jej art. 5. Jest to zasada równego dostępu do SC przyjęta w większości państw zachodnioeuropejskich.
Limity zatrudnienia w SC i środki finansowe na jej wynagrodzenia określi każdego roku ustawa budżetowa.
Z szefem na czele
Choć członkowie SC pracować będą w różnych instytucjach, jej korpus będzie zorganizowany, a na jego czele stanie szef Służby Cywilnej, podległy bezpośrednio premierowi i wykonujący swe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta