Wobec nieletnich morderców: więzienie na czas nieokreślony
Prosto ze Strasburga
Wobec nieletnich morderców: więzienie na czas nieokreślony
Marek Antoni Nowicki
W 1973 r. 15-letni Prem Singh został skazany w Anglii za morderstwo 72-letniej kobiety na karę pozbawienia wolności na czas nieokreślony, do uznania królowej ("during Her Majesty'sPleasure") . Zwolniono go warunkowo w 1990 r.
W marcu 1991 r. sekretarz stanu, działając z rekomendacji Komisji Warunkowych Zwolnień (Parole Board) , zadecydował, iż Singh musi wrócić do więzienia. Komisja uznała, iż okłamał nadzorujących go urzędników, a ponadto okoliczności, które doprowadziły do zatrzymania go za kilka oszustw i stosowanie gróźb, wskazują, iż niemożliwy jest skuteczny nadzór nad nim na wolności.
Singh przedstawił Komisji różne, przyjęte zresztą przez nią, argumenty na swoją obronę. Nie mógł jednak zapoznać się z raportami sporządzonymi przez policję i biuro dozoru sądowego (probation office) . W grudniu 1991 r. Komisja odmówiła zalecenia zwolnienia go z więzienia. Nową sprawę karną umorzono ze względów proceduralnych. Mimo to Komisja w lipcu 1992 r. po raz kolejny zajęła negatywne stanowisko. Również wtedy Singh nie mógł zajrzeć do wielu ważnych dokumentów. W kwietniu 1993 r. sąd uchylił zalecenie z grudnia 1991 r. z powodu odmowy udostępnienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta