Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Armata zmienia okręty

03 lipca 2010 | Bitwy i wyprawy morskie | Robert Przybylski
autor zdjęcia: Paweł Moszczyński
źródło: Rzeczpospolita

Do połowy XV wielu ówczesne mocarstwo morskie – Wenecja – nakazywało swoim armatorom, aby na każdej galere da marcato było 20–30 łuczników.

W 1461 roku na pokładach pojawiły się armaty, a przepisy państwowe wymagały, aby na pokładzie każdej galery było sześciu puszkarzy. W 1486 roku minimalna liczba została podniesiona do ośmiu. Także na północy Europy rosło znaczenie artylerii. Angielski król Henryk VII (1485–1509) rozkazał wybudować uzbrojone w armaty okręty nowej generacji: 600-tonowy „Regent” i 800-tonowy „Sovereign”, który miał 141 armat (110 było lekkimi serpentynami), gdy dotychczasowa karawela niosła do 40 armat. Z kolei portugalski król Jan II (1481–1495) inwestował w artylerię i badał jej skuteczność. Na jego rozkaz duże armaty były montowane w małych karawelach. Także za jego panowania kanonierzy odkryli, że kula wystrzelona z nisko położonego działa odbija się od powierzchni wody, dzięki czemu znacznie wzrastał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8664

Spis treści
Zamów abonament