Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Większość przeszkód została usunięta

20 lipca 2010 | Dobra firma | Katarzyna Ostrowska

Przedsiębiorcy korzystający z leasingu mogą ubiegać się o dotacje unijne na podobnych zasadach jak zaciągający kredyt. Jest to forma finansowania honorowana prawie we wszystkich programach krajowych i regionalnych. Ale nie cieszy się powodzeniem

Obecnie, dzięki zmianie przepisów, możliwa jest wypłata dotacji z funduszy unijnych zaraz po zakupie środka trwałego przez firmę leasingową. Wypłata, tak jak przy kredycie, dokonywana jest jednorazowo na rzecz beneficjenta. Według przedstawicieli firm leasingowych dzięki temu została usunięta bariera, która wcześniej utrudniała przedsiębiorcom finansowanie inwestycji leasingiem.

– Ma to szczególne znacznie teraz, gdy warunki gospodarcze nie są łatwe, gdyż leasing wiąże się z korzyściami finansowymi i podatkowymi. Jego istotną zaletą jest to, że nie wymaga angażowania znacznych środków – mówi Maria Awa, starszy specjalista ds. sektora publicznego i funduszy unijnych w Europejskim Funduszu Leasingowym (EFL).

Przepisy są korzystniejsze dla leasingu od początku 2009 r. W grudniu 2008 r. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego opublikowało nowe wytyczne dotyczące uznawania kosztów za kwalifikowane. Dzięki nowym regulacjom z prawnego punktu widzenia leasing został zrównany z kredytem.

W przypadku tej drugiej formy finansowania wypłata całości dotacji następuje zaraz po zakończeniu inwestycji. Natomiast przy leasingu do końca 2008 r. dofinansowaniem objęte były wyłącznie raty leasingowe, czyli część kapitałowa.

Nie wszystkie problemy rozwiązane

Niestety, nowe regulacje nie zostały wprowadzone do wszystkich programów operacyjnych. Możliwość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8678

Spis treści
Zamów abonament