Obronił się tylko prezydent Sopotu
W latach 2006 – 2010 zorganizowano aż 81 referendów, których przedmiotem było odwołanie gminnych organów. 14 z nich zakończyło się wynikiem wiążącym: odwołano 12 wójtów i jedną radę
Tak wynika z opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą zestawień dotyczących zorganizowanych i przeprowadzonych referendów w sprawie odwołania organu samorządu terytorialnego przed upływem kadencji. Informacja dotyczy obecnej kadencji władz samorządowych, która nieuchronnie zbliża się do końca.
3/5 zamiast 30 proc.
Wszystkie referenda, o których mowa w komunikacie PKW, odbyły się według nowych zasad ustalania ich ważności.
Od 12 listopada 2006 r. (czyli od początku kadencji) obowiązuje bowiem znowelizowany przez ustawę z 8 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 175, poz. 1475) art. 55 ust. 2, zgodnie z którym referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich (rada gminy, powiatu, sejmik województwa oraz wójt, burmistrz, prezydent miasta) jest ważne, gdy udział w nim wzięło nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu.
Przed tą datą kryterium to było ostrzejsze. Przepis...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta