Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak trafić do serc nowych wielkomiejskich

20 lipca 2010 | Publicystyka, Opinie | Joanna Lichocka
autor zdjęcia: Ryszard Waniek
źródło: Fotorzepa
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita

Kluczem do wyborczego sukcesu jest oferta dotycząca współczesności i najbliższej przyszłości. W tej dziedzinie jednak PiS jest o wiele słabsze od Platformy – pisze publicystka

Jeśli Jarosław Kaczyński chciałby jeszcze ze swą partią wygrywać wybory, musi znaleźć klucz do dusz mieszkańców Miasteczka Wilanów i dziesiątek tysięcy innych wielkomiejskich osiedli wyrosłych w ostatnich kilku latach. To oni bowiem w znacznym stopniu przesądzają dziś o wyniku wyborów – tak jak jeszcze kilka lat temu o wyborach decydowali ich rodzice i dziadkowie z małych miast i wsi. Polska się przemeblowała i bez wyciągnięcia wniosków z tego zjawiska nie ma mowy o sukcesie.

Aresztanci na szczycie

Analizowanie wyników wyborów przynosi wnioski zaskakujące. W mediach słyszeliśmy o okręgach wyborczych, w których kandydaci zdobyli najwięcej głosów i w tym rankingu – jak wiadomo – zwyciężyło warszawskie osiedle Miasteczko Wilanów, gdzie Bronisława Komorowskiego w dwóch komisjach zlokalizowanych przy Świątyni Opatrzności Bożej poparło ponad 80 proc. mieszkańców. Był to bodaj najlepszy lub jeden z najlepszych wyników w Polsce. O mieszkańcach miasteczka stało się głośno, a „Gazeta Wyborcza” poświęciła osiedlu reportaż.

Okazuje się jednak, że można by się pokusić także o reportaż z całkiem innego miejsca, które w Warszawie miało wynik jeszcze lepszy i które być może dzierży palmę pierwszeństwa w skali kraju. W komisji wyborczej w areszcie śledczym na Ursynowie Bronisław Komorowski zdobył nieco ponad 93 proc....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8678

Spis treści
Zamów abonament