Nie można dotować prywatnych inwestycji ekologicznych
Gminy są zobowiązane przestrzegać przepisów prawa, w szczególności ustawy o finansach publicznych. Te nie przewidują możliwości dofinansowywania osób fizycznych, które instalują kolektory słoneczne czy wymieniają eternitowe dachy
Założona i przeprowadzona przez Ministerstwo Finansów reforma sektora finansów publicznych spowodowała likwidację gminnych i powiatowych funduszy ochrony środowiska. Dlatego też zadania przez nie realizowane zostały przejęte od początku 2010 r. bezpośrednio przez budżety tych jednostek samorządu terytorialnego.
W tym celu gminy i powiaty przejęły dochody, które do końca 2009 r. stanowiły dochody gminnych lub powiatowych funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Jednocześnie nowelizacja ustawy – Prawo ochrony środowiska, uchwalona 20 listopada 2009 r., wykreśliła z jej przepisów dwa przepisy: art. 406 i 408, które były podstawą przyznawania osobom fizycznym dotacji na inwestycje proekologiczne: budowę przydomowych oczyszczalni ścieków, zakładanie kolektorów słonecznych czy wymianę pokrycia dachów z eternitowego (zawiera azbest) na inne.
Decydujący przepis
W obowiązującym stanie prawnym do wydatkowania środków zgromadzonych w budżetach powiatów i gmin na finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej znajdują zastosowanie przepisy ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
W szczególności zaś jej art. 221,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta