Kopia faktury musi być w segregatorze
Fiskus nie zgadza się, aby firmy przechowywały dokumenty sprzedaży w formie elektronicznej. Nie zmieniły tego korzystne wyroki sądów administracyjnych
Zdaniem organów podatkowych tylko firmy stosujące e-faktury (opatrzone podpisem elektronicznym lub przesyłane za pomocą tzw. systemu EDI) mogą wysyłać i przechowywać je w formie elektronicznej. Klasyczna faktura musi natomiast zostać wydrukowana w dwóch egzemplarzach.
Przedsiębiorcy coraz częściej mają jednak dość przechowywania ton papierów, a sądy przyznają, że nie jest to konieczne.
Spółka: szkoda papieru
Problemem tym zajmowała się Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 17 czerwca 2010 r. (ITPP3/443-52/10/JK). Z pytaniem zwróciła się spółka, która musi wystawiać duże liczby faktur. Obecnie zarówno oryginały, jak i ich kopie drukuje.
Przechowywanie kopii w formie papierowej jest jednak uciążliwe i generuje nadmierne koszty (wymaga dodatkowej pracy, przyczynia się do nadmiernego zużywania papieru i tonerów do drukarek, a segregatory zajmują niepotrzebnie powierzchnię biurową).
Spółka powołała się też na argumenty ekologiczne (nadmierna emisja CO2) oraz fakt, że drukowanie kopii pogarsza warunki konkurowania z przedsiębiorcami z krajów UE, gdzie już od dawna przepisy zwolniły firmy z tego obowiązku.
Dlatego wnioskodawca zamierza przechowywać kopie wystawionych faktur w formie elektronicznej. Jego zdaniem jest to prawidłowe, o ile zapewni:
- pełną zgodność kopii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta