Starosta wyda decyzję w sprawie śmieci
Przedsiębiorca wytwarzający odpady często musi uzyskać pozwolenie lub zatwierdzić program gospodarki nimi. Czasem jednak wystarczy samo przekazanie informacji o sposobach ich zagospodarowania
Niekiedy firma wytwarzająca nawet dosyć pokaźne ilości śmieci nie musi w ogóle nikogo o tym informować. Kiedy indziej trzeba ubiegać się o pozwolenie na wytwarzanie odpadów lub o decyzję zatwierdzającą program gospodarowania odpadami. Przedsiębiorcy nierzadko mają wątpliwości, jakich formalności powinni dopełnić.
Kiedy z pozwoleniem, kiedy bez
Pozwolenie na wytwarzanie odpadów jest niezbędne dopiero wtedy, gdy instalacja przyczyni się do powstania więcej niż tony odpadów niebezpiecznych rocznie lub więcej niż 5 tys. ton odpadów innych niż niebezpieczne. Jakie odpady są kwalifikowane jako niebezpieczne, a jakie nie można się dowiedzieć z katalogu odpadów. Znajduje się on w załączniku do rozporządzenia w sprawie katalogu odpadów (DzU z 2001 r. nr 112, poz. 1206).
Jeżeli firma nie ma instalacji, a np. prowadzi remonty u klientów, to nie musi uzyskiwać pozwolenia niezależnie od tego, ile odpadów wytwarza (musi mieć natomiast program gospodarki odpadami – piszemy o tym dalej).
Jeżeli zaś kwalifikuje się do pozwolenia zintegrowanego, to w jego ramach ma też podane warunki na wytwarzanie odpadów (a jeśli jest to potrzebne, także na odzysk i unieszkodliwianie). Nie musi więc występować o nie odrębnie.
Warto też wiedzieć, że zazwyczaj jedno pozwolenie dotyczy jednej lokalizacji. Przepisy w tym zakresie wynikają z prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta