Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jedno zezwolenie może przedsiębiorcy nie wystarczyć

07 września 2010 | Gazeta prawa i podatków | Zofia Jóźwiak
źródło: Rzeczpospolita

Zanim firmy zaczną odbierać śmieci od mieszkańców, muszą wystąpić o decyzję do gminy i do starosty na prowadzenie takiej działalności. Nie obędą się też bez zaświadczenia potwierdzającego wykonywanie przewozów na potrzeby własne

Wywożący śmieci występują o zezwolenia na odbieranie odpadów komunalnych w gminach, na terenie których zamierzają prowadzić działalność. Muszą przy tym spełnić nie tylko wymagania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU z 2005 r. nr 236, poz. 2008 ze zm.), ale i gminne przepisy, niekiedy bardziej uciążliwe dla firm niż ustawowe.

Wymagania miejscowe określa od 1 sierpnia 2009 r. rada gminy (wcześniej robił to wójt, burmistrz lub prezydent miasta). Na skonkretyzowanie wymagań pozwala m.in. rozporządzenie ministra środowiska w sprawie szczegółowego sposobu określania wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia (DzU z 2006 r. nr 5, poz. 33).

Zezwolenie na odbieranie odpadów komunalnych jest wydawane na czas oznaczony, nie dłużej niż na dziesięć lat. Gmina wydaje je w formie decyzji administracyjnej.

Zanim wójt, burmistrz lub prezydent miasta wyda decyzję, może wezwać przedsiębiorcę do uzupełnienia w wyznaczonym terminie (nie krótszym niż 14 dni) brakującej dokumentacji, która poświadcza, że przedsiębiorca spełnia warunki do wykonywania działalności objętej zezwoleniem. Może też skontrolować, czy to, co firma podała we wniosku, jest zgodne z prawdą.

Gminne jednostki organizacyjne, które na własnym terenie zajmują się odbieraniem odpadów od mieszkańców, nie muszą uzyskiwać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8720

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament