Niezamortyzowanej wartości możemy już nie rozliczyć
Zawarcie umowy, w której strony postanawiają, że przedsiębiorca zrzeka się wynagrodzenia za nakłady poczynione na obcy środek trwały, może mieć przykre konsekwencje, gdy rozwiążą ją przed terminem
A to dlatego, że zdaniem fiskusa w takim przypadku nie dojdzie do powstania straty w postaci równowartości niezamortyzowanej inwestycji w obcym środku trwałym, którą przedsiębiorca mógłby zaliczyć do kosztów. Co do tego organy podatkowe są zgodne. Potwierdzają to liczne interpretacje podatkowe.
Przykładem jest pismo Izby Skarbowej w Poznaniu z 2 lutego 2010 r. (ILPB3/423-1015/09-2/AO). Spółka zapytała, czy wydatki na inwestycje w obcych środkach trwałych, w części niepokrytej odpisami amortyzacyjnymi w związku z utratą przez środki trwałe przydatności gospodarczej, mogą być rozpoznane jako koszty uzyskania przychodów.
W celu świadczenia usług spółka wynajmowała halę produkcyjną. W związku z koniecznością przystosowania hali do celów prowadzonej działalności poniosła określone nakłady finansowe. Ujęła je w ewidencji środków trwałych jako inwestycje w obcych środkach trwałych. Amortyzowała je na zasadach określonych w ustawie o CIT.
W związku z trudną sytuacją ekonomiczną kontrahent spółki zmuszony został do restrukturyzacji swojej działalności. Podjął decyzję o rezygnacji z korzystania z usług świadczonych przez spółkę. W konsekwencji, na skutek decyzji kontrahenta, spółka, kierując się zasadami racjonalności gospodarczej, wypowiedziała umowę najmu hali (wynajmowanej od podmiotu trzeciego).
Poczynione inwestycje w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta