Dopłaty do eksportu towarów rolno-spożywczych tylko po spełnieniu wszystkich warunków
Przedsiębiorca, który chce otrzymać refundacje wywozowe, musi dokumentować ilości zużytych produktów na każdym etapie ich przetwarzania
O refundacje wywozowe mogą się starać eksporterzy towarów rolno-spożywczych pochodzenia wspólnotowego. Przyznawane kwoty mają pokrywać, częściowo lub całkowicie, różnice cen na rynkach światowych i na rynku wewnętrznym UE.
Stosowane są do określonych towarów rolnych objętych Wspólną Polityką Rolną, a także do eksportowanych towarów przetworzonych z tzw. grupy non–aneks I, jak czekolady, ciastka czy lody. Wypłacane są wówczas do produktów, które zostały wykorzystane do produkcji tych towarów.
Aktualnie Komisja Europejska ustaliła stawki refundacji do wywozu wieprzowiny, wołowiny, drobiu i jaj. Stawki do refundacji cukru są zawieszone, natomiast stawki dla mleka i przetworów mlecznych oraz dla zbóż – ustalone na poziomie zero.
W I półroczu 2010 r. Agencja Rynku Rolnego wypłaciła przedsiębiorcom rolno-spożywczym 23,2 mln zł refundacji wywozowych do 3,5 tys. wniosków, a 201 załatwiła odmownie. Sprawy te nastręczają jednak wciąż sporo trudności, także prawnych.
Konieczna zgodność z recepturą
Przedsiębiorstwo Przemysłu Cukierniczego TAGO uzyskało refundację wywozową na rurki waniliowe i kakaowe oraz fruktolicje używane do produkcji wyrobów cukierniczych. Kontrola przeprowadzona w 2009 r. przez Izbę Celną w Warszawie stwierdziła jednak, że nie sposób ustalić zużytych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta