Partnerstwo Rosji i Chin w energii
Nowe umowy w sprawie dostaw rosyjskich surowców na chińskie potrzeby. Wspólne ambitne plany współpracy w elektroenergetyce. To efekt wizyty prezydenta Rosji w Pekinie
W obecności prezydentów Dmitrija Miedwiediewa i Hu Jintao szefowie największych rosyjskich i chińskich firm podpisywali wczoraj kolejne umowy handlowe. Rosjanie nie tylko będą dostarczać surowce – ropę, gaz, węgiel – do Państwa Środka, ale też wybudują elektrownie konwencjonalną i atomowe. Wartości porozumień i inwestycji nie ujawniono.
Rurociąg przyjaźni, czyli ropa za kredyt
Okazją do spotkania prezydentów było zakończenie budowy ropociągu rosyjsko-chińskiego. Choć na dobre zacznie działać dopiero w przyszłym roku, to jednak pierwsze rosyjskie dostawy – ok. 1,5 mln t – pojawią się jeszcze w tym roku. W przyszłym roku ze wschodniej Syberii do Daqing popłynie 15 mln t surowca. To efekt umowy „ropa za kredyt”, jeszcze z ubiegłego roku, kiedy to w zamian za pożyczkę w wysokości 25 mld dolarów Rosjanie zgodzili się na 20-letni kontrakt.
Eksperci wskazują jednak na pewne rozbieżności w oczekiwaniach współpracy naftowej chińsko-rosyjskiej. Chińczycy nie są zadowoleni z wysokości ceny rosyjskiego surowca, jaką wynegocjował poprzedni szef RosnieftuSergiej Bogdanczykow. I chcą ją koniecznie obniżyć. Poza tym nie satysfakcjonuje ich zaplanowana wielkość eksportu, bo potrzebują od Rosjan znacznie więcej ropy. W ubiegłym roku Rosjanie byli czwartym co do wielkości dostawcą tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta