Żonglowanie historią
„Stalin z punktu widzenia państwowości to bohater” – czytamy w podręczniku
Kolektywizacja służyła modernizacji, a represje to walka z piątą kolumną. To tylko dwie z tez, jakie promuje podręcznik dwóch profesorów z kuźni rosyjskich historyków, czyli fakultetu historii MGU (Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego).
„Oceny roli jednostki w historii co do zasady są (we współczesnej Rosji – przyp. red.) niejednoznaczne. Stalin z punktu widzenia państwowości to wielki bohater, z punktu widzenia praw człowieka – zabójca i złoczyńca” – piszą Aleksander Barsienkow i Aleksander Wdowin we wstępie do swojej „Historii Rosji 1917 – 2009”.
Skandal wybuchł kilka tygodni temu, chociaż książka miała już trzy wydania. O podręcznik, pod którego adresem padały takie określenia jak „fałszywka”, „nazistowska agitka”, „apologia Stalina”, kłócili się historycy, protestowali przeciwko niemu Żydzi, Czeczeni i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta