Jak rozliczyć koszty przeniesienia pracownika do innej miejscowości
Zdarza się również, że w zamian za dodatkowe świadczenia pracownik zgadza się na zmianę miejsca świadczenia pracy. Pojawia się wtedy pytanie, czy powinien od nich płacić podatek
W art. 21 ust. 1 ustawy o PIT wymienione są różnego rodzaju przychody zwolnione od podatku. Część z nich dotyczy świadczeń pracowników, którzy zmieniają miejsce świadczenia pracy lub ze względu na jej charakter i branżę wykonują ją poza miejscem zamieszkania.
Nie każdego można służbowo przenieść
Zgodnie z pkt 14 tego przepisu zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych są kwoty otrzymywane przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego oraz zasiłków na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym, do wysokości 200 proc. wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie.
Niektórzy pracodawcy chcieliby zastosować ten przepis do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, które czasowo zostały przeniesione do pracy w innej miejscowości.
Orzecznictwo jednoznacznie wskazuje, że nie jest to możliwe. Przykładem jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 marca 2009 r. (sygn. II FSK 1868/2007). Podkreślił on, że nie można porównywać sytuacji prawnej osób zatrudnionych na umowy o pracę z funkcjonariuszami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta