Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jakim momencie potrącić koszty kredytu na zakup udziałów

14 czerwca 2013 | Prawo i praktyka | Magdalena Szczepańska Grzegorz Wachołek

CIT | Odsetki nie są ujmowane w rachunku podatkowym tak samo jak prowizja bankowa. Do tych pierwszych stosuje się zasadę kasową, do pozostałych opłat – zasady ogólne.

Grzegorz Wachołek Magdalena Szczepańska

Podmioty gospodarcze, chcąc zwiększyć swoją efektywność i zyski, nierzadko decydują się na zaciągnięcie kredytu w celu uzyskania środków finansowych pozwalających na nabycie, udziałów w innej spółce. Wydatki jakie się z tym wiążą, czyli  odsetki czy prowizje od kredytu, bez wątpienia znajdują swoje racjonalne przesłanki i są uzasadnione z punktu widzenia prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Na gruncie prawa podatkowego powstają jednak wątpliwości, kiedy ująć takie wydatki w kosztach uzyskania przychodów.

Ogólne przesłanki

Zgodnie z zasadą ogólną z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Co do zasady zatem wydatki na nabycie udziałów (akcji), w szczególności odsetki od kredytu czy prowizje, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Jednak istnieją wątpliwości co do momentu potrącenia takich wydatków. Chodzi o to, czy ustala się go na zasadzie:

  • przewidzianej dla
  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9561

Wydanie: 9561

Spis treści
Zamów abonament