Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są konsekwencje wykonywania poleceń przez spółki córki

14 czerwca 2013 | Prawo i praktyka | Wojciech Trzciński Łukasz Cudny

PRAWO HANDLOWE | Udziałowcy bądź akcjonariusze są w istocie „właścicielami" swojej firmy i to od ich decyzji zależy jej dalszy byt, gdyż w każdej chwili mogą podjąć decyzję o jej likwidacji.

Sama konstrukcja grupy spółek jest stosunkowo prosta, w przeciwieństwie do problemów, jakie może ona wywoływać w praktyce. Opiera się ona na relacji między spółkami, gdzie co najmniej jedna spółka, która  pośrednio lub bezpośrednio posiada większościowy pakiet głosów w organach właścicielskich drugiej spółki i może sprawować nad nią kontrolę. Innymi słowy, grupa spółek zaistnieje wtedy, kiedy spółka X jest większościowym udziałowcem bądź akcjonariuszem spółki Y.

Grupa spółek, w przeciwieństwie do spółki kapitałowej, nie jest ideą, która została stworzona przez ustawodawcę – została przez niego jedynie odkryta. Zjawisko grupy spółek wytworzyła bowiem praktyka obrotu, a ustawodawca próbuje jedynie za nią nadążyć.

Grupa spółek zaistnieje wtedy, kiedy spółka X jest większościowym udziałowcem bądź akcjonariuszem spółki Y

Istotne jest to, że zjawisko grupy spółek wytworzyło się ze względów, które pierwotnie legły u podstaw idei spółki kapitałowej – między innymi takich, jak minimalizacja czy dywersyfikacja ryzyka, potrzeba zapewnienia sprawnej struktury mającej na celu poprawę efektywności procesu zarządzania, a także redukcję kosztów transakcyjnych.

Trzy czynniki

Można wyróżnić trzy główne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9561

Wydanie: 9561

Spis treści
Zamów abonament