Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inaczej w kosmos

24 grudnia 1998 | Nauka i Technika | ZZ

Potrzeba komercyjnych lotów rakiet ożywiła prace nad ich nowymi generacjami

Inaczej w kosmos

ZBIGNIEW ZWIERZCHOWSKI

Rakiety i promy kosmiczne, duma współczesnej techniki są jednymi z najmniej efektywnych środków transportu. Wożą głównie niezbędne im paliwo. Ładunek, który może wynieść w przestrzeń prom, stanowi zaledwie 2 proc. masy całego pojazdu w chwili startu. Ma to się zmienić za sprawą nowej generacji silników rakietowych. Prace nad nimi ożywiło ogromne zapotrzebowanie na komercyjne loty rakiet. Przewiduje się bowiem, że w ciągu najbliższych 10 lat wartość tego "rynku" osiągnie 33 miliardy dolarów.

W kosmos wynoszonych jest coraz więcej satelitów (oszacowano, że 1300 umieszczonych będzie w przestrzeni w ciągu wspomnianych 10 lat) ; w perspektywie są kolejne wyprawy załogowe i bezzałogowe. Eksploracja kosmosu wymaga bardziej sprawnych środków transportu. Coraz głośniej więc o nowych, wypróbowywanych rozwiązaniach.

Ładunek 10-krotnie większy

Główny nacisk położony został na opracowanie doskonalszych niż dzisiejsze silnikach. Przede wszystkim takich, które pozwoliłyby zwiększyć możliwości wynoszenia w przestrzeń dużych ładunków oraz sprawiłyby, że lot w kosmos byłby łatwiejszy, że w powszechnym zastosowaniu znalazłyby się pojazdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1579

Spis treści
Zamów abonament