Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pastorałka

24 grudnia 1998 | Plus Minus | JL JŻ
źródło: Nieznane

Zamyślenia abp Józefa Życińskiego

Pastorałka

Mistrz Pasji Dominikańskiej "Ucieczka do Egiptu". Kwatera tryptyku z ołtarza głównego w kościele dominikanów w Krakowie, ok. 1465 r. Zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie.

Narodziny "Pastorałki" Lechonia znamy z zapisów poety w "Dzienniku": powstała w dniach 3-5 grudnia 1953 r., nagrana została 8 grudnia. Ze wstępu do nagrania wiemy, że nadało ją Radio Wolna Europa w programie "Głos wolnych pisarzy", a w audycji wzięli udział aktorzy: Maria Modzelewska, Stacha Nowicka, Henryk Rozmarynowski, Ziemowit Karpiński i Konrad Tom.

"Pastorałka" nie była dotąd publikowana, a jej rękopis jest nieznany. Tekst został odtworzony z taśm przegranych z RWE i znajdujących się w Muzeum Literatury w Warszawie. Zatem za układ tekstu i dopisane didaskalia odpowiedzialność musi ponosić wydawca.

W kilku zdaniach poprzedzających słuchowisko, Lechoń powiedział, że jest to rzecz "bez wszelkich ambicji autorskich". W "Dzienniku" jednak notował: "W tej ČPastorałceÇ są różne sarmatyzmy, myślę, że udane, nie powiem, abym się nudził pisząc albo męczył. Ale w kupie to pensum Ča la maniere de...Ç De... ČPastorałkaÇ i de... Lechoń". Obciążenia publicystyczne okresu zimnej wojny czuł dobrze pisząc w "Dzienniku" z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1579

Spis treści
Zamów abonament