Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fizyka metafizyki

24 grudnia 1998 | Nauka i Technika | KK

PREHISTORIA

O czym rozmawiano przy ognisku 10 000 lat temu

Fizyka metafizyki

K RZYSZTOF KOWALSKI

Fundamentalną zasadą nauki jest dążenie do poznania prawdy. Ale jak poznać prawdę sprzed tysięcy lat? Archeolodzy odkopują prastarą budowlę kamienną, awniej coś przypominającego ołtarz. Czy była to świątynia? Badacz, chcąc trzymać się faktów, pisze w sprawozdaniu o "obiekcie architektonicznym", ale przecież nikt nigdy i nigdzie nie wznosił inie wznosi "obiektu architektonicznego", każda budowla czemuś służy, ale nie architekturze. Z dążenia do rzetelności, badacz zatrzymuje się zdala od prawdy.

Jaskiniowcy

U schyłku epoki lodowcowej, 30--15 tys. lat temu, w grotach od Pirenejów po Ural, malowano i ryto zwierzęta, ludzi, symbole. Już w XIX wieku badacze doszli do przekonania, że ta najstarsza na świecie sztuka zaspokajała potrzebę piękna, a także służyła magii łowieckiej -- tzn. zwierzę przeszyte strzałą na obrazie, także w rzeczywistości dosięgał grot. W jaskiniowych malowidłach dopatrzono się systemu religijnego wyrażającego metafizykę epoki kamienia, uznano je za sanktuaria tworzone z premedytacją, w sposób przemyślany. Szczegółowo analizowano miejsca ze sztuką, częstotliwość występowania poszczególnych zwierząt, postaci, znaków, dopatrzono się powiązań między nimi....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1579

Spis treści
Zamów abonament