Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od łyżwistów do alpejczyków

24 grudnia 1998 | Moje Podróże | WP

Saniami na Kasprowy

Od łyżwistów do alpejczyków

WIES łAW PIEGAT

Zanim ruszyły pierwsze wyciągi narciarskie, szczyty zdobywano po trudnych wspinaczkach. Niedawno obchodzono 100-lecie narciarstwa górskiego w Polsce. Pierwszy narciarztatrzański Stanisław Barabasz już w 1894 roku dotarł na nartach wspólnie z Janem Fisherem z Zakopanego do Czarnego Stawu Gąsienicowego.

W parę lat potem, w 1898 roku, dwóch leśników z Tatarowa w Karpatach Wschodnich, Józef Schneider i Marian Małaczyński, zdobyło na nartach Howerlę w paśmie Czarnohory, szczyt ponaddwutysięczny.

Warto przy tym wiedzieć, że przyjęta w Polsce nazwa desek, czyli narty, zawdzięcza swoje pochodzenie propozycji Mariusza Zaruskiego, sławnego taternika i żeglarza, który ją wymyślił i skutecznie rozpropagował.

Tak jak w Karpaty i Tatry także do krajów alpejskich narty trafiły mniej więcej wtym samym czasie. Przywędrowały z Norwegii wraz ze sławnym przez wiele lat stylem zjazdu, telemarkiem. Pionierami narciarstwa w Alpach stali się Wilhelm Paulcke i Mathias Zdarsky, twórca innego niż telemark stylu zjazdu, tzw. szkoły alpejskiej. Mathias Zdarsky jako propagator turystycznego kierunku narciarstwa górskiego w 1896 roku wydał poradniki techniki jazdy na nartach i ulepszania sprzętu. Szkolił adeptów narciarstwa w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1579

Spis treści
Zamów abonament