Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie przedałek was, Tatry

24 grudnia 1998 | Plus Minus | MM
źródło: Nieznane

REPORTAŻ: Najstarszy dokument wydał 20 marca 1590 roku Zygmunt III Waza dla Bartłomieja Kluski, zwanego później Chochołowskim

Nie przedałek was, Tatry

FOT. MICHAŁ MOŃKO

MICHAŁ MOŃKO

- Nie przedałek, was, Tatry, i nie przedam - powtarza sędziwy Franciszek Toczek-Mihul, potomek sołtysów królewskich w Chochołowie. - My na tatrzańskich halach z dziada pradziada, z woli i nadania Batorego. I dla nas Tatry to pomnik, a nie kierpce do przedania.

Pismo wywłaszczeniowe, które dostali przed laty właściciele Hali Chochołowskiej, brzmiało jak wyrok:

"Na wniosek Tatrzańskiego Parku Narodowego z dnia 25 marca 1974 roku - nr 1/74 Hala Chochołowska - zostało wszczęte postępowanie, mające na celu odjęcie prawa własności niżej wymienionych nieruchomości, położonych w gminie Witów, wpisanych do ksiąg wieczystych, prowadzonych przez Państwowe Biuro Notarialne w Nowym Targu".

- Nastały takie czasy, takie prawa, że górale musieli wziąć pieniądze za odebrane im Tatry - powiada Władysław Bienias-Kała, przedstawiciel sołtysów podczerwieńskich. - Narzucone prawa dzieliły górali na tych, co brali i na tych, co nie brali pieniędzy.

Z żalem wynosili się górale z hal i polan. Nie chcieli sprzedawać swego miejsca życia, krwawicy ojców i dziadów. Baca na Pięciu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1579

Spis treści
Zamów abonament