Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Magia wigilijnej nocy

24 grudnia 1998 | Styl życia | KJ

TRADYCJA

Diduchy, jedlina i oład gryczany

Magia wigilijnej nocy

KRZYSZTOF JAROS łAWSKI

Jest wokół świąt Bożego Narodzenia jakaś aura niezwykłości, nimb, który sprawia, że przez tych kilka świątecznych dni żyjemy w nieco innym wymiarze, innej przestrzeni czasu, która wolna jest od zgiełku dnia powszedniego.

Wieczór wigilijny na długo pozostaje w naszej pamięci. Szczególnie wyraziste są wspomnienia Wigilii z czasów naszego dzieciństwa. Żyją w nas i powracają wciąż echem przeszłości, przesycone kolorowymi obrazami ustrojonego drzewka i świątecznie przybranego stołu, płynącym z kuchni smakiem tradycyjnych wigilijnych potraw.

Wiele czasu minęło, zanim Wigilia stała się tym, czym w powszechnej świadomości jest obecnie. Wszystko zaczęło się dwadzieścia wieków temu w niepozornej, pasterskiej chatce w Judei, na terenie będącego wówczas u szczytu rozkwitu Cesarstwa Rzymskiego. Sam zwyczaj uroczystego obchodzenia narodzin Chrystusa jest nieco młodszy.

W drugiej połowie czwartego stulecia po Chrystusie, najpierw we wschodniej a potem w zachodniej części podupadającego Imperium Rzymskiego, oddzielono święto Bożego Narodzenia od uroczystości Trzech Króli. Zostało ono wtedy przesunięte odwa tygodnie wstecz i, tworząc ciąg świąt, zaczęło przysłaniać następujące po sobie: Saturnalia,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1579

Spis treści
Zamów abonament