Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas na zaskarżenie decyzji do sądu administracyjnego

14 maja 2009 | Gazeta prawa i podatków | Artur Jezierski

Wystąpiliśmy z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy. Decyzja była odmowna. Odwołaliśmy się, ale bezskutecznie. Teraz chcemy napisać skargę do sądu. Jak dużo mamy na to czasu?

Na wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego przedsiębiorca ma 30 dni od dnia doręczenia mu decyzji organu odwoławczego. Pouczenie o prawie do wniesienia skargi i terminie, w jakim należy to uczynić, powinno się znajdować w doręczonej decyzji.

Trzeba pamiętać o pilnowaniu terminu na wniesienie skargi. Jego przekroczenie spowoduje bowiem, że sąd skargę odrzuci. Termin będzie zachowany, nawet gdy skargę wyślemy ostatniego dnia. Pamiętajmy jednak, aby zrobić to za pośrednictwem Poczty Polskiej i koniecznie listem poleconym. W takim wypadku niewskazane jest korzystanie z usług firmy kurierskiej, i to z bardzo prostej przyczyny. Firma taka musiałaby ją dostarczyć jeszcze tego samego dnia (jeśli jest to ostatni dzień na wniesienie skargi). Inaczej termin nie będzie zachowany.

Bardzo ważne jest też to, gdzie skargę wyślemy. Pamiętajmy, że nie wysyłamy jej bezpośrednio do sądu. Składamy ją za pośrednictwem organu, który wydał rozstrzygnięcie będące przedmiotem skargi. To on przekaże skargę do sądu wraz z aktami sprawy i odpowiedzią na skargę.

Podstawa prawna:

ustawa z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU nr 153, poz. 1270 ze zm.)

Brak okładki

Wydanie: 8317

Spis treści

Pierwsza strona

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament