Mniejsze pole do optymalizacji
Nowelizacja ustawy o CIT znacząco ogranicza możliwość stosowania przez polskie spółki rozwiązań pozwalających na obniżenie wysokości opodatkowania. Mimo to wpływy do budżetu w ostatecznym rozrachunku mogą się zmniejszyć.
Głównie ze względu na wprowadzenie zwolnienia z opodatkowania zagranicznych funduszy inwestycyjnych i emerytalnych (z krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego). Zmiana ta dostosowuje przepisy ustawy do wymogu równego traktowania podmiotów krajowych i zagranicznych, stawianego przez Unię Europejską (patrz tekst obok).
Fundusze zagraniczne, które inwestowały dotychczas w udziały i akcje polskich niepublicznych spółek kapitałowych, zapewne w krótkim okresie zaczną przekształcać je w spółki komandytowo-akcyjne, a te, jako transparentne podatkowo, nie będą płacić podatku dochodowego do polskiego budżetu.
Zwolnienie dla właścicieli
Wprowadzono również wiele zmian w przepisach regulujących zwolnienia z opodatkowania lub też zapewniających preferencyjne zasady opodatkowania dla spółek powiązanych z krajów UE i EOG. Znaczną część z nich można uznać za kosmetyczne, doprecyzowujące dotychczasowe regulacje np. w zakresie dokumentowania miejsca rezydencji podatkowej. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta