Rozliczenie po likwidacji działalności i wystąpieniu wspólnika
Dotąd podatkowe skutki rezygnacji z uczestnictwa spółek kapitałowych w spółkach niemających osobowości prawnej nie były uregulowane. Od 1 stycznia 2011 r. to się zmieni
Ustawa o CIT nie zawierała żadnych szczególnych regulacji, które odnosiłyby się do skutków wystąpienia wspólnika z takiej spółki albo też jej likwidacji. Specyfika spółek osobowych nie pozwalała na jednoznaczne ich ustalenie przy wykorzystaniu przepisów ogólnych. Stąd liczne wątpliwości interpretacyjne.
Można było spotkać się z poglądami, że zwrot majątku likwidowanej spółki osobowej na rzecz jej wspólników nie powinien skutkować powstaniem u nich przychodu opodatkowanego CIT, bowiem zyski osiągane przez spółkę osobową, w czasie jej trwania, są na bieżąco uwzględnianie w rachunku podatkowym wspólników i tym samym podlegają już opodatkowaniu.
Zgodnie z innym poglądem świadczenia uzyskane przez wspólników likwidowanej spółki powinny stanowić dochód do opodatkowania jedynie w sytuacji, gdy ich wartość przekracza dochód, który w okresie prowadzenia działalności w formie spółki osobowej był już opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Nowe przepisy zakładają zróżnicowanie zasad opodatkowania CIT w zależności od tego, jakiego rodzaju składniki majątkowe wspólnik będzie otrzymywał w związku z likwidacją spółki:
- środki pieniężne czy
- inne składniki majątkowe (świadczenie niepieniężne)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta