Dostosowanie do unijnych przepisów i zachęta dla inwestorów
Zagraniczne fundusze inwestycyjne i emerytalne skorzystają ze zwolnienia z CIT w Polsce. Niestety, określenie kręgu uprzywilejowanych instytucji może budzić wątpliwości
Zwolnienie z opodatkowania zagranicznych funduszy inwestycyjnych i emerytalnych jest dostosowaniem polskich przepisów do reguł prawa wspólnotowego.
Już w 2007 r. Komisja Europejska zwróciła uwagę na to, że polskie i zagraniczne fundusze inwestycyjne są traktowane w różny sposób przez ustawę o CIT. Stwierdziła m.in., że wyższe opodatkowanie zagranicznych funduszy emerytalnych i inwestycyjnych może zniechęcać je do inwestowania kapitału w spółki mające siedzibę w Polsce.
Może również skutkować ograniczeniem zdolności polskich spółek do pozyskiwania kapitału od zagranicznych funduszy emerytalnych i inwestycyjnych. Z tych względów Komisja uznała, że omawiana nierówność stanowi przeszkodę w rozumieniu art. 56 traktatu WE. W odpowiedzi z 22 maja 2007 r. rząd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta