Majątek przedsiębiorstwa po aporcie wyceniany według zmienionych reguł
Wartość początkowa składników majątku wniesionych do spółki kapitałowej w ramach wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części będzie ustalana na nowych zasadach
Pozornie drobna zmiana przepisu skutecznie wyeliminuje jeden z najczęściej stosowanych w ostatnich latach sposobów na optymalizację podatkową.
Mechanizm optymalizacji
Aporty przedsiębiorstw lub zorganizowanych części przedsiębiorstw (zcp) były bardzo często wykorzystywane do uzyskiwania korzyści na gruncie podatku dochodowego. Z jednej strony tego rodzaju transakcje nie rodzą obciążeń podatkowych dla wnoszącego, a z drugiej umożliwiają przeszacowanie wartości niektórych składników majątku do poziomu odpowiadającego wartości rynkowej.
Do końca 2006 r. przepisy prawa podatkowego umożliwiały przeszacowanie wartości wszystkich środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowiących składniki aportowanego przedsiębiorstwa lub zcp, co umożliwiało wówczas znaczące podwyższenie podstawy amortyzacji w spółce, która otrzymała taki aport.
Od 1 stycznia 2007 r. według wartości rynkowej można wycenić wyłącznie składniki majątkowe, które wcześniej nie były ujęte w ewidencji wnoszącego aport. Zwykle było to wykorzystywane w odniesieniu do wykreowanych w ramach prowadzonej działalności znaków towarowych, rzadziej patentów lub innych wartości chronionych przepisami prawa własności przemysłowej i prawa autorskiego.
Niejednokrotnie wartość rynkowa posiadanych znaków towarowych sięga dziesiątek, a nawet setek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta