Dobrowolne umorzenie udziałów bez korzyści podatkowych
Dochody z odpłatnego zbycia udziałów lub akcji na rzecz spółki w celu ich umorzenia nie będą już kwalifikowane jako dochody z udziału w zyskach osób prawnych
Tym samym uzyskujący je nie będą mogli korzystać ze zwolnienia z CIT. Zmieni się również zakres obowiązków spółki wypłacającej wynagrodzenie (jako płatnika). Co istotne, skutki podatkowe będą zróżnicowane w zależności od trybu umorzenia udziałów lub akcji.
Dotychczasowe zasady
Dotąd każda z form umorzenia udziałów (akcji) na gruncie CIT była traktowana tak samo. Wynagrodzenie uzyskane z tytułu umorzenia przymusowego i automatycznego oraz wynagrodzenie z tytułu zbycia udziałów (akcji) w celu ich umorzenia było uznawane za dochód z udziału w zyskach osób prawnych. Taka kwalifikacja wydaje się jak najbardziej uzasadniona.
W związku z tym na spółce wypłacającej wynagrodzenie za umarzane udziały ciążyły obowiązki płatnika, m.in. pobrania z tego tytułu odpowiedniego podatku dochodowego.
Co istotne, kwalifikacja uzyskiwanego wynagrodzenia jako dochodu z udziału w zyskach osób prawnych umożliwiła wielu podatnikom skorzystanie ze zwolnienia z opodatkowania, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT.
Tak jak przy transferach środków w ramach dywidendy wchodziło ono w grę, gdy spółka posiada odpowiedni pakiet udziałów (akcji) w spółce, od której uzyskuje wynagrodzenie, przez wymagany według przepisów okres (co do zasady minimum...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta