Zerowa stawka tylko gdy kontrahent jest konkretnie wskazany
Aby uznać transakcję za wewnątrzwspólnotową dostawę (WDT), towar musi dotrzeć do konkretnie określonego nabywcy w Unii Europejskiej, a nie do bliżej nieokreślonego miejsca poza obszarem Polski
Tak orzekł WSA w Łodzi 3 lutego 2011 r. (I SA/Łd 1089/10).
Polska spółka sprzedała towary kontrahentom z innych państw członkowskich (Austrii i Holandii). Jednak jeszcze przed wywozem towarów z kraju spółce polecono dostarczenie ich nie do nabywców, ale do innych podmiotów z Wielkiej Brytanii i Niemiec, co ta uczyniła.
Organy podatkowe zakwestionowały prawo spółki do zastosowania zerowej stawki VAT, twierdząc, że nie doszło do WDT, ponieważ zgodnie z dokumentami przedstawianymi przez spółkę nabywcami były podmioty inne niż te, do których towar został fizycznie przetransportowany.
Ponadto ostateczni odbiorcy nie deklarowali w swoich krajach wewnątrzwspólnotowego nabycia (WNT) wspomnianych towarów od spółki polskiej.
Spółka powoływała się na uchwałę NSA z z 11...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta