Błędny przepis pozwala na odzyskanie VAT
Przedsiębiorcy, których usługi w latach ubiegłych korzystały ze zwolnienia, choć dyrektywa nakazywała ich opodatkowanie, mają prawo do odliczenia VAT od zakupów służących tej działalności. Nie ma znaczenia, że nie płacili należnego podatku
Podstawę do tego daje wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 18 stycznia 2001 w sprawie C-150/99 Stockholm Lindöpark AB (Lindöpark).
Szwedzki problem
Dotyczy on szwedzkiej spółki, która udostępniała klientom pole do gry w golfa. Na mocy przepisów o VAT obowiązujących w Szwecji usługi te były zwolnione z VAT. W rezultacie spółka nie mogła odliczać podatku płaconego przy zakupach towarów i usług związanych z tą działalnością.
Uznała jednak, że zwolnienie z VAT wynikające ze szwedzkich przepisów nie było zgodne z regulacjami unijnymi. Obowiązująca wówczas VI dyrektywa nie przewidywała bowiem zwolnienia dla usług udostępniania pola golfowego.
Lindöpark doszła do wniosku, że skoro sprzedaż omawianych usług w świetle przepisów dyrektywy powinna być opodatkowana, to przysługuje jej prawo do odliczenia VAT od zakupów związanych z tą działalnością. Wystąpiła więc o zwrot VAT, którego wcześniej nie odliczała.
Skutki naruszenia dyrektywy
ETS przyznał rację podatnikowi. Wskazał, że niezgodne z dyrektywą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta