Jeśli chcemy łączyć emeryturę i pracę, pilnujmy odpowiednich terminów
Osoby, które uzyskały uprawnienia emerytalne do końca 2010 roku i kontynuują dotychczasowe zatrudnienie, powinny zwolnić się do 30 września br., jeśli chcą otrzymywać świadczenie z ZUS. 1 października mogą wrócić na etat
Obowiązujący od 1 stycznia 2011 nowy art. 103a ustawy z 17 grudnia 1998 o emeryturach i rentach z FUS (DzU z 2009 nr 153, poz. 1227 ze zm.) przewiduje zawieszenie prawa do emerytury dla osób, które nie rozwiązały stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywały zatrudnienie bezpośrednio przed nabyciem prawa do tego świadczenia.
Przepis ten ma zastosowanie zarówno do tych dopiero ubiegających się o emeryturę, jak i tych, którzy prawo do niej nabyli do końca 2010. Ci ostatni mają jednak jeszcze trochę czasu na podjęcie decyzji, czy chcą dalej pracować, czy pobierać emeryturę.
W nowym roku
Osoby, które prawo do emerytury uzyskują po 31 grudnia 2010 i chcą pobierać przyznane świadczenie, bezwzględnie muszą rozwiązać swój dotychczasowy stosunek pracy. Najlepiej, aby zrobiły to jeszcze przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę. Jeśli jednak do tego czasu nie zwolniły się z pracy, mogą to zrobić później.
Gdy stosunek pracy rozwiążą wcześniej niż ostatniego dnia miesiąca, w którym zgłosiły wniosek o przyznanie świadczenia, a do dnia uprawomocnienia się decyzji dostarczą dokument potwierdzający ustanie zatrudnienia, ZUS od samego początku będzie wypłacał emeryturę.
Obowiązek rozwiązania dotychczasowego stosunku pracy dotyczy nie tylko osób, które wniosek o emeryturę złożyły pod rządami nowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta