Recesja raczej nie powróci
Japońska gospodarka poważnie ucierpi z powodu trzęsienia ziemi. Według wstępnych szacunków kataklizm zmniejszy PKB tego kraju o 1 proc. Zatrzymana jest produkcja fabryk motoryzacyjnych i części zakładów elektronicznych. Inwestorzy z niepokojem oczekują dzisiejszego otwarcia tokijskiej giełdy
Dzisiaj na tokijskiej giełdzie otwarcie będzie prawdziwą godziną prawdy. Inwestorzy ocenią wówczas ryzyko związane z gospodarką tego kraju. Na razie prognozy mówią o 2-procentowym spadku indeksu Nikkei. Wiadomo, że lwią część kosztów odbudowy weźmie na siebie rząd, co zmusi kraj do kolejnego zadłużenia się na rynkach. A i bez tego Japonia jest dzisiaj jednym z najbardziej zapożyczonych krajów świata. Jej dług publiczny jest bliski 200 proc. PKB. Z tego też powodu Moody's Investors Service zmienił perspektywę ratingu Japonii Aa2 ze stabilnej na negatywną.
Japonia właśnie powoli wychodziła z recesji. W ubiegłym roku udało się w tym kraju wypracować 3,9-proc. wzrost PKB po recesji w 2009 r., która doprowadziła do spadku gospodarki o 6,3 proc. Zazwyczaj jednak katastrofy żywiołowe w wielkiej skali przynoszą odrodzenie gospodarki i wzrost popytu wewnętrznego, którego niski poziom był przez całe lata jednym z największych problemów Japonii.
Obecną katastrofę porównuje się z trzęsieniem ziemi w 2004 roku w regionie Niigata, które przyniosło straty w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta