Wysyp książek o Smoleńsku
O katastrofie powstało już kilkanaście publikacji. W kwietniu do księgarń trafi pięć kolejnych
Są książki śledcze, które mają wyjaśnić, dlaczego doszło do katastrofy, książki wspomnieniowe rodzin ofiar, które w niej zginęły, ale też nietypowe, np. powieść osadzona w kontekście katastrofy smoleńskiej.
– Katastrofa była tak wielkim wydarzeniem, że domaga się opisania na wielu płaszczyznach – mówi „Rz" psycholog społeczny dr Norbert Maliszewski z UW. Jego zdaniem zainteresowanie książkami związanymi z katastrofą wzmaga fakt, że ciągle jest ona otoczona mgłą tajemnicy. – Wciąż nie wiadomo w 100 proc., jakie były jej przyczyny, a to podgrzewa emocje, wzmaga zainteresowanie i daje pole do popisu autorom wszelkiego typu publikacji śledczych – podkreśla.
Śledztwo
Dlatego najwięcej z dotychczasowych pozycji stawia sobie za cel odpowiedź na pytanie, dlaczego doszło do katastrofy. Na rynku pojawiły się m.in. publikacje „Ostatni lot" Jana Osieckiego, Tomasza Białoszewskiego oraz Roberta Latkowskiego, a także „Kto naprawdę ich zabił?" naszego redakcyjnego kolegi Piotra Nisztora oraz Krzysztofa Galimskiego.
Olbrzymie emocje wywołała publikacja częstochowskiego wydawnictwa Sfinks „Katastrofa smoleńska. Dzień po dniu, godzina po godzinie". Głównie ze względu na osobę autora. Pod książką podpisał się o. Henryk Pietraszewicz. Okazało się jednak, że to tylko pseudonim. Paulini z Jasnej Góry...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta