Szef ma prawo patrzeć na ręce
Przełożonemu wolno w różny sposób kontrolować zachowanie podwładnych w zakładzie. Dzięki temu sprawdza, czy i jak wynagradzana przez niego praca jest wykonywana
Pracodawca ma prawo kontrolować pracę podwładnego na podstawie art. 94 pkt 2 k.p. Musi bowiem ją zorganizować w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu i osiąganie przez personel, przy użyciu jego uzdolnień i kwalifikacji, wysokiej wydajności i należytej jakości.
Powinien jednak pamiętać o art. 111 k.p., który przy realizacji m.in. kontroli pracy nakazuje mu szanować godność i inne dobra osobiste pracownika.
Kodeks pracy nie określa zasad monitoringu załogi przez pracodawcę, dlatego istotne kwestie w tym zakresie należy oceniać, uwzględniając ogólne prawa człowieka. W wyznaczeniu dozwolonych granic tego nadzoru pomocne będą art. 23 i 24 kodeksu cywilnego i orzecznictwo sądowe.
Podporządkowanie i należyta staranność
Uprawnienie szefa do kontroli pracownika wynika także z art. 22 k.p., czyli z charakterystycznej dla stosunku pracy zasady podległości. Zatrudniony na umowę o pracę powinien podporządkować się regulaminowi pracy i poleceniom pracodawcy (por. wyrok Sądu Najwyższego z 19 lutego 1987, I PR 6/87).
Ma to jednak swoje granice. Określają je bezwzględnie obowiązujące przepisy, zasady współżycia społecznego, rodzaj umówionej pracy oraz zagrożenia zdrowia i życia (art. 210 k.p.). Podporządkowanie może polegać na określeniu przez szefa czasu pracy i wyznaczeniu zadań. W zakresie spo-sobu ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta