Spadek z pracownikiem trafi do gminy
Wójt przejmie firmę po śmierci jej właściciela, a dla zatrudnionych w niej osób będzie pracodawcą. Wystarczy, że spadkobiercy odrzucą schedę, która obejmuje przedsiębiorstwo
27 stycznia 2011 opublikowaliśmy komentarz do rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.).
Sygnalizowaliśmy wówczas, że istnieje wątpliwość co do tego, kto wydaje świadectwo po śmierci właściciela jednoosobowej firmy, gdy spadkobiercy odrzucają spadek.
Dziś wracamy do tego tematu i stawiamy dodatkowe pytanie. Czy w takiej sytuacji mamy do czynienia z kodeksowym przejściem zakładu pracy na gminę?
Kto powołany ustawowo
Ani kodeks pracy, ani przepisy wykonawcze do niego tego nie rozstrzygają. Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w kodeksie cywilnym i orzecznictwie Sądu Najwyższego.
Kodeks cywilny do grupy spadkobierców ustawowych zalicza:
- dzieci lub ich zstępnych,
- małżonka (razem z dziećmi lub rodzeństwem i rodzicami spadkodawcy),
- rodziców (jeśli nie miał dzieci),
- rodzeństwo lub ich zstępnych.
Tak stanowi art. 931 i 932 kodeksu cywilnego. Tymczasem art. 935 k.c. zastrzega, że jeżeli żaden ze spadkobierców ustawowych nie może lub nie chce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta