Przedsiębiorca potrzebuje często zgody małżonka
W przypadku gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą i zaciąga zobowiązanie w formie aktu notarialnego, które może spowodować uszczuplenie majątku wspólnego, musi to robić ze współmałżonkiem
W praktyce wiele problemów powstaje w związku z zarządzaniem majątkiem objętym wspólnością ustawową majątkową małżeńską, w przypadku prowadzenia przez jednego lub oboje małżonków działalności gospodarczej w różnych formach prawnych.
Jeżeli małżonkowie pozostają w ustroju wspólności majątkowej, powstają problemy związane z określeniem poszczególnych praw majątkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Najlepszym sposobem na ich wyeliminowanie jest zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej i pozostawanie przez nich w ustroju rozdzielności majątkowej albo rozdzielności z wyrównaniem dorobków. Jednak nadal większość małżeństw pozostaje w ustroju wspólności majątkowej.
Zarząd majątkiem wspólnym
W przypadku gdy małżonkowie – przedsiębiorcy – pozostają w ustroju wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej, zasadą jest, że oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym.
W szczególności powinni udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym oraz o zobowiązaniach obciążających ich majątek wspólny....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta