Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Człowiek bez pamięci

30 kwietnia 2011 | Plus Minus | Izabela Filc-Redlińska
Henry Molaison
źródło: sciencemuseum.org
Henry Molaison
źródło: Rzeczpospolita

Cokolwiek zrobił, kogokolwiek spotkał, po kwadransie już o tym nie pamiętał. Dlatego historia Henry’ego Molaisona trafiła do studenckich podręczników

To najważniejszy mózg w historii medycyny – mówią dzisiaj uczeni. Już ponad pół wieku służy nauce – tak było za życia, tak jest i po śmierci. W tym czasie przebadała go setka specjalistów.

W efekcie kompletnie zmieniła się wiedza na temat funkcjonowania ludzkiej pamięci.

Chodzi o mózg należący do Henry'ego Gustawa Molaisona. – To człowiek, który był dla nas, naukowców, celebrytą – mówi prof. John Gabrieli z amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology (MIT). – Jego historię można znaleźć w każdym podręczniku, w każdym wstępie do zajęć z psychologii. Każdy, kto ją studiował lub miał cokolwiek wspólnego z neurobiologią, o nim czytał. Poświęcono mu dziesiątki prac naukowych.

W styczniu mózg Molaisona ujrzał światło dzienne. Jego fragmenty pojawiły się na wystawie zorganizowanej w Cambridge z okazji 150-lecia istnienia MIT, najlepszej uczelni technicznej na świecie. To w jej murach od 1966 roku studiowano niezwykły przypadek mężczyzny z głęboką amnezją. – Wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę z tej wyjątkowej możliwości, jaką była współpraca z nim – wspomina prof. Susan Corkin, neurobiolog. Kontakt z Henrym miała do końca. A więc do grudnia 2008 roku, kiedy to słynny pacjent zmarł z powodu niewydolności oddechowej. W lutym obchodziłby 85. urodziny. W tym roku za oceanem ma się ukazać książka prof. Corkin pt. „Życie bez pamięci"....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8916

Spis treści
Zamów abonament