Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dżuma w Marsylii

11 czerwca 2011 | Bitwy i wyprawy morskie | Krzysztof Masłoń
Modlitwa za chorych na dżumę, miniatura niemiecka, 1411 r.
źródło: Archiwum „Mówią Wieki"
Modlitwa za chorych na dżumę, miniatura niemiecka, 1411 r.

31 stycznia 1720 roku statek handlowy dowodzony przez kapitana Chatauda wypłynął z libańskiego Sydonu. W powrotnej drodze do Marsylii zawinął do Trypolisu, gdzie uzupełnił ładunek, a także zabrał na pokład kilku tureckich podróżnych przybyłych z Cypru.

Zatrzymał się następnie w Livorno, by zgłosić śmierć jednego z tureckich podróżnych i aż 11 marynarzy. Od inspektorów sanitarnych Chataud otrzymał zaświadczenie, że jego statek „dotknęła złośliwa gorączka morowa".

Kapitan Chataud spodziewał się, że zostanie poddany kwarantannie na marsylskiej wyspie Jarre. W porcie polecono mu jednak tylko odpłynąć ku nabrzeżu, gdzie wyładowano jego rzeczy osobiste i towary. Załogi nie umieszczono od razu w lazarecie, gdyż chirurg po obejrzeniu chorych orzekł, że statek zaatakowała jakaś zakaźna choroba, ale nie dżuma. Dopiero, gdy zmarli kolejni marynarze, tragarze, a nawet jeden z inspektorów sanitarnych, lekarz kazał wszystkim pozostałym udać się na wyspę Jarre. 8 lipca główny chirurg Coizec i jego przełożony Bouzon zawiadomili władze, że do miasta wtargnęła dżuma. Miała pochłonąć 50 tys. ofiar (80 proc. zarażonych), ponad połowę mieszkańców Marsylii.

Taki poziom zachorowań i śmiertelności dorównywał największym epidemiom z poprzednich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8951

Spis treści
Zamów abonament