Miejsce Kościoła w Polsce
Debata Klubu Ekspertów „Rzeczpospolitej“
Tomasz Terlikowski
Pułapka religii obywatelskiej
Miejsce Kościoła w Polsce można porównać z religią obywatelską czy religią cywilną w Stanach Zjednoczonych. Mówię to ze świadomością wszystkich różnic: religia obywatelska w USA nie jest bytem wyznaniowym, nie jest określona przez wspólnotę wiary, chociaż można ją wyprowadzić z tak a nie inaczej rozumianego protestantyzmu. Podobnie jednak jak w Stanach religia obywatelska dostarcza u nas kategorii języka symboli koniecznych do dyskursu społecznego i politycznego. W Polsce dodatkowo rytuały i symbolika chrześcijańska przenikają całe życie społeczne. A najlepiej było to widać po katastrofie smoleńskiej.
Agnostyk czy ateista może wprawdzie w Polsce być prezydentem czy premierem, ale jednocześnie musi w jakimś stopniu zapewniać nieustannie o tym, że katolicyzm jest mu bliski i że Wigilię obchodzi. Zwyczajowo uczestniczy w nabożeństwach i zabiega o wsparcie hierarchii przynajmniej w przypadku kluczowych dla siebie celów.
Wszystko to sprawia, że przestrzeń kulturowa jest przeniknięta symbolami chrześcijańskimi czy wprost katolickimi. Polacy pozostają wciąż kulturowymi chrześcijanami. Do tak ścisłego utożsamienia przyczynili się także komuniści, którzy zlikwidowali przedstawicieli niereligijnych narracji politycznych i skutecznie skompromitowali język lewicy. Dlatego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta