Gdy podatnik zapłacił więcej, niż powinien, może żądać zwrotu
Wydanie przez organy skarbowe decyzji określającej zaległość w VAT nie jest powodem do odmowy wszczęcia postępowania dotyczącego określenia nadpłaty tego podatku
Fiskus powinien przeprowadzić takie postępowanie, jeśli tylko z wniosku podatnika wynika, że źródłem tej nadpłaty jest wadliwe wykonanie decyzji (zapłata kwoty wyższej niż wynikająca z decyzji).
Taki jest wniosek z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 27 czerwca 2011 (I SA/Gd 410/ 11).
Nie ma nadpłaty, nie ma sprawy
Spółka wniosła o zwrot nienależnie zapłaconego VAT za marzec 1999. Twierdziła, że urząd dwukrotnie zaliczył część nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za wrzesień 2000 na poczet tego samego zobowiązania podatkowego. Tymczasem część tej nadwyżki stanowiła nadpłatę i powinna być zwrócona (chodziło o 2925 zł).
Urząd skarbowy odmówił jednak wszczęcia postępowania. Jego zdaniem ze zgromadzonych dowodów nie wynika, aby istniała nadpłata. Stwierdził, że określona część nadwyżki podatku została zaliczona na poczet zaległości w VAT za marzec 1999, a sporne 2925 zł na poczet sankcji VAT....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta