Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wschód zyskał najwięcej

12 lipca 2011 | Ekonomia | Artur Osiecki
PodobnA sytuacja jak we wschodnich regionach jest teŻ w lubuskiem
źródło: Rzeczpospolita
PodobnA sytuacja jak we wschodnich regionach jest teŻ w lubuskiem

Pieniądze z Unii Europejskiej to koło zamachowe dla gospodarek wschodnich regionów Polski. W latach 2004 – 2015 Warmińsko-Mazurskie otrzyma średnio 4,5 proc. swego PKB. Relatywnie najmniej w relacji do PKB wezmą Mazowsze i Wielkopolska, po 1,7 proc.

– W perspektywie finansowej na lata 2007 – 2013 Warmia i Mazury otrzymały ogromny zastrzyk finansowy. Dzięki tej pomocy możemy realizować inwestycje, na które bez wsparcia unijnego nie moglibyśmy sobie pozwolić. Sam regionalny program operacyjny opiewa na ponad miliard euro – mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Jak wynika z szacunków resortu rozwoju regionalnego, to do jego regionu ma trafić relatywnie najwięcej pieniędzy z Unii Europejskiej. Relatywnie, bo analizy odnoszą się do relacji funduszy unijnych do PKB generowanego przez regiony. Ten jest najwyższy na Mazowszu, które znalazło się na drugim biegunie i do 2015 r. otrzyma tylko 1,7 proc. swego PKB.

Polska wschodnia chce więcej

Najwięcej w relacji do PKB poza Warmińsko-Mazurskim otrzymają pozostałe regiony wschodniej Polski – Podlasie, Podkarpacie, Lubelskie i Świętokrzyskie. Ich PKB jest znacznie niższy niż na Mazowszu, Śląsku czy w Wielkopolsce.

– Mnie cieszy przede wszystkim dynamika naszego PKB. Mamy świadomość, że dla Mazowsza środki unijne to jedynie mała część tortu. U nas są one traktowane jako koło zamachowe regionalnej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8976

Spis treści
Zamów abonament