Niestraszny zakładowy pręgierz
Jeśli pracownik nie przestrzega ustalonej w zakładzie organizacji, regulacji i zasad, naraża się na poważne konsekwencje. Ale ukarać go nie wolno bez wysłuchania i gdy miną ustawowe terminy
Gdy pracownik narusza przepisy związane z zatrudnieniem, pracodawca nie musi się z nim od razu rozstawać. Art. 108 k.p. pozwala zdyscyplinować go poprzez upomnienie lub naganę. Za szczególnie drastyczne naruszenie obowiązków służbowych, np. naruszenie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy czy pijaństwo w pracy, szef może też stosować karę pieniężną.
Ważna procedura
Kodeksowe regulacje o odpowiedzialności porządkowej obowiązują bezwzględnie i z mocy prawa są nieważne wszelkie odstępstwa od nich. Do ukarania podwładnego konieczne będą dwa warunki:
- zatrudniony naruszył swoje obowiązki w zakresie porządku pracy,
- jest winny.
Nieważne jest przy tym, czy swoim działaniem wyrządził pracodawcy szkodę czy nie. Zanim jednak szef ukarze pracownika, musi go najpierw wysłuchać. Taki wymóg nakłada na niego art. 109 § 2 k.p. Robi to pracodawca lub osoba uprawniona do nakładania kar porządkowych lub inna wyznaczona do tego celu.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 9 kwietnia 1998 (I PKN 45/98). Niemożliwe jest pisemne wysłanie pocztą za potwierdzeniem odbioru powiadomienia pracownika o zaocznym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta